Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meneviş...
14-11-2008, 02:43 PM
Meneviş...
Arkadaşlar silahlarda teknolojiyle beraber birçok boya çeşidi ve boya metodu ve kaplama türleri ve stainlessler ortaya çıktı, fakat şu bir gerçek ki menevişin yeri hep başka ve öyle kalacak, bu meneviş konusunu ayrıca ele alalım istiyorum ve katkılarınızı bekliyorum..

meneviş nedir ne değildir ne kadar kullanışlıdır artıları eksileri nelerdir, yazarsanız sevinirim...
Alıntı Yaparak Cevapla
14-11-2008, 03:01 PM (Bu Mesaj 14-11-2008 03:03 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: Meneviş...
Ağa'm bu menevişin en güzel tarafı, malzemenin her yerine aynı tonda ve kalınlıkta nüfuz edebilmesidir. Malzemenin her yerini aynı tonda rahatlıkla kaplayabilirsiniz. Malzeme et kalınlığında oluşabilecek tolerans bozukluğu kaygınız olmaz. Ayrıca iyi hazırlanmış solüsyonlarda, malzeme yüzeyinde istemeyen kimyasal bileşikler de oluşmaz. Farklı ısı ve solüsyonlarla da, oldukça değişik ve estetik desenler elde edebilirsiniz.

En önemli dezavantajı ise, korozyon ve pas direncinin çok düşük olmasıdır. Meneviş silahlar ayrı bir itina isterler. Ancak gene iyi hazırlanmış solüsyonlarla, malzemeyi önce tenifer benzeri bir yüzey perdahından geçirerek müteakiben yine benzer bir işlemi yapabilirsiniz. Boyanın renk koruma ve kılıf kullanımına direnci yine standard meneviş kadar olurken, pas ve korozyon direnci tatminkar düzeyde olacaktır.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-11-2008, 06:18 PM
üstad öyle görünüyorki sizde benim gibi meneviş olayını seviyorsunuz, şöyle güzel bir meneviş yapılmış bir pythonu veya güzel bir yarı otomatiği hiçbirşeye değişmezsiniz...

yanılıyormuyum...
Alıntı Yaparak Cevapla
14-11-2008, 06:35 PM (Bu Mesaj 14-11-2008 07:11 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Alıntı:güzel bir meneviş yapılmış bir pythonu veya güzel bir yarı otomatiği hiçbirşeye değişmezsiniz...
Kesinlikle. Yaşlanıyoruz herhalde artık Ağa'm...
Browning BAR tüfeğim Belgian Blue. Boyasını gerçekten çok seviyorum.
Şu anda MKEK'den bir BHP alacak olsam, meneviş yapılmış Sport versiyonunu alırdım.
Şu anda MKEK'deki diğer meneviş tabanca da HK P7. Big Grin .
Revolver de bile tercihim her zaman menevişten yana olur.

Menevişin bir güzel yanı da, bazı yerleri keyfe keder verecek şekilde açıldığında, eğer silaha pas aldırmadıysanız, hiç yüzey tesviyesi yapmadan, yazılarına ve sanayi kodlarına hiç zarar vermeden, eski boyayı sadece kimyasal olarak söküp, üzerine direk tekrar meneviş yapabilirsiniz.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
14-11-2008, 06:46 PM
üstad yaşlansaydınız benimle aynı fikirde olmazdınız yada bende yaşlandım...
evet bazı modern kesim silahları beğenebilirim ama kesinlikle silah konusunda gelenekçiyim, ama yeniliklerede kapalı değilim...

bazı şeylerin gerçektem modası geçsede yerine daha güzel ve dayanıklı ve daha pratikleri yapılsa da o özelliği asla vermez, mesela teknoloji ne kadar gelişsede bir kerpiç evin sıhhat ve rahatlığını hiçbir çelik veya betonarme bina vermez...

dünyanın en güzel konutlarınada sahip olsanız gökdelenlerin bilmem kaçıncı katında suitinizde olsa her zaman ormanda küçük bir ahşap kulübe hayalini kurarsınız, en modern silahlara sahipte olsam meneviş bir python benim için herzaman özlemini çektiğim o kulübedir...
Alıntı Yaparak Cevapla
27-01-2010, 01:13 AM
Sayın lupus ve melihaga,

Bu eski bir konu olmakla birlikte ilgimi çekti. İspanyol Armas Garbi firması tarafından üretilmiş bir av tüfeğim var (http://www.armasgarbi.com)
Namlu menevişi gayet kaliteli ve adeta derinliği olan parlak bir görünümde olmakla birlikte, av esnasında iki yerden çizildi. Solüsyonla tamir etmek isterken daha da kötü yaptım. Sanırım tek çare tüm namluyu tekrar meneviş yapmaktan geçiyor. Acaba bu düzeyde bir meneviş işçiliği için Türkiye'de kimi tavsiye edersiniz. Namluda herhangi bir eziklik yok sadece eski meneviş sökülerek yenisi yapılacak.

Teşekkür eder saygılar sunarım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27-01-2010, 06:35 PM (Bu Mesaj 27-01-2010 06:44 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sayın Zaim, gerçi Sn melihaga ve Sn lupus' a sormuşsunuz ama müsadenizle ben cevaplayayım, forum üyelerimizden Sn göktug iyi bir silah doktorudur. Size yardımcı olur diye düşünüyorum. Selamlar ve saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27-01-2010, 09:58 PM
Bilgi için çok teşekkür ederim...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-01-2010, 12:46 PM
Sn Zaim, Türkiye'de en iyi usta kim billmem ama bizim bildiğimiz en iyi usta Sn Göktuğ'dur, tecrübeyle sabittir...

Sn Göktuğ'un en iyi özelliklerinden biride benim gibi bir çırağa sahip olmasıdır.Big Grin

Forumda Sn Göktuğ'un işçiliği ile ilgli birkaç konu bulabilirsiniz.

Bkz: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...552&page=1
Alıntı Yaparak Cevapla
28-01-2010, 03:18 PM
Çok teşekkür ederim. Tavsiyeniz benim için çok değerli. Çünkü günümüzde, her işte olduğu gibi, yaptığı işin ehli olan biriyle karşılaşmak şansa bırakıldığı zaman imkansız bir hal alıyor.
Sn Göktuğ'a nasıl ulaşabilirim? Forumdan mail atmayı başaramadım.

Saygılarımla...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS