Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XD / HS 2000 Raporu
Alıntı: Muhterem arkadaşlar, bir olayın rapor edilmemesi onun olmadığını göstermez.
Yazılı literatür, engellenmiş sürüyle vakıayı kamufle etmiş, ettirmiştir.
Sn.konuk, elbetteki rapor edilmemiş pek çok hadise olabilir. Ancak farazi senaryoların yanında, ya da henüz bildirilmemiş ve elimize geçmemiş verilerin yanında, elimizdeki müsbet ve var olan verileri de değerlendirerek daha sağlıklı fikir jimnastiği yapabiliriz diye düşünüyorum.
Alıntı: Sadece diğer alternatiflerin var olduğunu ve serdedilmesinin faydalı olacağını
düşünen bir konuğum.
Kesinlikle, ama kendi alternatiflerinizi sunarken, size sunulan alternatiflerden de rahatsız olmadan bunları değerlendirme nezaketini göstermeniz gerekir diye düşünüyorum.

Sonuçta yerine panik hallerde hızlı olarak takılabilen, ancak yapısı gereği fişek yatağı mekanik kontrole zorlanmadan sökülebilen, söküm esnasında tetiğin çekilmesi gerektiği için hakkında bildirilmiş kaza raporları olan, yine yapısı gereği yayı ve kilit parçası kırılgan olabilen Glock sökme ve sabitleme sisteminin mi,

Yoksa panik hallerde tam montajının daha fazla basamak ve dikkat gerektirdiği, ancak sökerken de bu basamakların ayrı bir güvenlik katkısı getirdiği, üretim hataları hariç sağlamlığı isbatlanmış modifiye bir SIGSauer P serisi şeklindeki HS 2000 kilit sisteminin mi,

Her hangi bir atıcı veya kullanıcı profili için daha kullanışlı ve tercih edilebilir olduğuna başka türlü nasıl karar verebilir, ya da sizin de asıl amacınız olduğunu söylediğiniz tüm alternatiflerin sunulması hedefine ulaşabiliriz? Siz görüş ve tespitlerinizi söylersiniz, ama başkaları da görüş ve tespitlerini de söyler, okuyucu ve kullanıcılar da, kendileri için hangisinin daha uygun olduğuna kendileri karar verirler.

Aynı şey bahsettiğiniz diğer senaryo için de geçerlidir. Evet, bu tür senaryolar mutlaka düşünülmeli, hatta mümkünse eğitimi dahi yapılmalıdır. Yine tırnak pozisyonu, ya da yine daha önce bahsi geçen kabza altında yerleşmiş hayati parçalar gibi handikaplar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır, ancak bu handikapların, söz konusu bazı modellerin, dünya üzerinde en zorlu şartlarda ve en yüksek riskler altında görev yapan personel tarafından yıllardır sorunsuzca kullanılmasına engel olmadığı, yine bu handikapların, bu silahların sunduğu diğer avantajların yanında kolaylıkla ihmal edilebilir olabileceğini de, alternatif bir düşünce olarak ortaya koyamalıyız diye düşünüyorum.

Konuk olma meselesine gelince, görüş ve tecrübeler konusunda farklı ve doyurucu alternatifler sunabilen, bunlarla tecrübe ve bilgi dağarcımıza katkıda bulunan her arkadaşımızın, burada konuk değil, ev sahibi olmasını arzularız.

Alıntı

İllede CZ Smile

Alıntı

Sn. lupus ve diğerleri

HS 2000 konusunda geri bildirim var mı, yani bende görebildim ama çok yeniydi 70-80 atıştan fazla yapılmamış, sizin gördüğünüz duyduğunuz bu tabancayla ilgili farklı konular ortaya çıktı mı, HS bölümünü uzun zamandır takip ediyorum ama pek ses yok almayı düşünüyorum fakat bir sorun çıktı mı yani neredeyse tüm konuları okudum markayla ilgili ancak belki yeni bir haber fotoğraf vs vs var mıdır?

Alıntı

Suda atisla ilgili olarak Sphinx Systems in web sitesinde bir video var.

Linki http://www.sphinx-systems.ch/de/down_mov.html

2000S modeliymis silah. S olurca Sualti (submerge) manasina geliyorsa ayri, yoksa normal bir Sphinx 2000 e benziyor.

Siz siz olun sualtinda atis yapacaksaniz kulaklarinizi güzelce tikayin.

Alıntı

HS'in de mutlaka yüksek atım adetleri konusunda geri bildirimler vardır belki ama ikizi XD hakkında aklımda kalan tek feedback'i.. "Satınal çık" silahı olarak tavsiye edildiği IDPA yarışçısının tanımlaması.

Alıntı

Sn Kötücenk, aslında bu konuda epey bilgi var hatta düğüncü bir arkadaşın silahından bile bahsetmiştik, beşbini deviren silahı inceledim ve bazı olağan çizikler vs dışında bişey yoktu...

Alıntı

melihaga demiş ki:Sn Kötücenk, aslında bu konuda epey bilgi var hatta düğüncü bir arkadaşın silahından bile bahsetmiştik, beşbini deviren silahı inceledim ve bazı olağan çizikler vs dışında bişey yoktu...

HS bölümünü tümüyle okudum ama kararsız kalmıştım, bir marka takıntısı olmuş içimizde yakın zamanda alacağım, teşekkürlerWink

Alıntı

Aşağıda namlu içerisinde kalan bir çekirdeğin ( squibb load ) üzerine yapılan ikinci bir atış sonrası, Springfield XD .45 'in(HS PRODUKT) geldiği hali görüyorsunuz .
Hs mamüllerine Squibb load testi yağıldığını forumda okumuştum.Yanliş anladığım bir nokta mı var?Bu fotolar doğru mu?
[Resim: xdkb1.jpg]
[Resim: xdm.jpg]
http://www.thefirearmblog.com/blog/2009/...-blown-up/

Alıntı

Sn.exorcist, üreticiler namlu tıkama testlerini tam gömlekli FMJ çekirdekli mühimmatlarla yaparlar. FMJ çekirdeğin çekirdek çapı, yeterli gaz basıncı, ideal çıkış hızı ve vuruş hassasiyeti verecek şekilde, setlere yeterli teması sağlayacak şekilde ölçülür ve üretilir. FMJ çekirdekli mühimmat ateşlendiğinde, çekirdek namludan çıkmadan önce, namlu yiv aralıklarından bir miktar gaz ve alev püskürür. Poligonal profilli yiv-seti olan veya yiv derinliği daha sığ olan namluların, aynı uzunluktaki konvansiyonel yiv-setli namlulara oranla daha yüksek çıkış hızları vermesinin nedeni de bu esnada meydana gelen gaz kaçağının daha az olmasıdır.

Yukarıdaki mesajda bahsi geçen HS / XD mükerrer elde dolum kurşun çekirdekli mühimmatla atış yapılırken kırıma uğramış. FMJ çekirdeğe oranla daha yumuşak olan kaplamasız kurşun çekirdeklerin çapları, yiv aralıklarından gaz kaçağı olmayacak şekilde biraz daha farklı ve geniş hesaplanır ve dökülür. Eğer çekirdeğin çapı yiv aralıklarından gaz kaçağına olanak sağlayacak şekilde dar olursa, yüksek basınçla yiv aralıklarından püsküren gaz ve alev, yumuşak kurşun çekirdekten parçalar kesmeye başlar ve bu hadise namluda belirgin düzeyde kurşun sıvaşmasına neden olur. Bu nedenle kurşun çekirdekler, FMJ çekirdeklerden farklı olarak her namluya özel olarak, yiv aralıklarını tamamen dolduracak şekilde dökülür. O namluya özel olarak dökülmüş kurşun çekirdek yiv aralıklarını tamamen doldurur, FMJ çekirdek gibi gaz kaçağına müsaade etmez, bunun sonucunda da kurşun bir çekirdekle tıkanmış namluda patlama anında çok daha yüksek basınç değerlerine ulaşılır...FMJ çekirdekle yapılan testlerde göz dolduran bir namlu bile, yivleri tamamen doldurmuş iki çekirdeğin arkasındaki basınçla iflas edebilir...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Huysuz
Ayrıntılı açıklamanız için çok teşekkürler.Zahmet oldu.
Full Metal Jacket'in faydalarını bir kez daha görmüş olduk.

Fotoğraflarla tabancayı töhmet altında bırakmış olmamak için Sn.Lupus'un diğer bir konudaki değerli yorumunu buraya kopyalıyorum.
(21-03-2012, 12:34 PM)lupus demiş ki: FNH ve CZ UB bu testleri yapmıyor...

Şahsen bizzat üreticinin veya potansiyel alıcının yaptığı bu tür testlerden geçtiğini bildiğim tabancalar H&K, SIG Sauer, Ruger ve HS / XD. IM Metal HS Produkt, Böhler ' den tedarik ettikleri namlularla bu testi aynı namlu ile peş peşe iki kez geçebildiklerini iddia ediyor...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi