Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7.65 Browning
21-04-2008, 04:03 PM (Bu Mesaj 21-04-2008 05:01 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : nutkey.)
7.65 Browning
merhaba
eski 7.65 browningler hakkında bilgisi olanlar bahsederse sevinirim. nasıl bir tabancadır, hala para verilebilir mi? (bir arkadaşım 900 civarı bir paraya satıyor, bu fiyatı da genel olarak yorumlar mısınız? sanırım sayın ceycey'de bir zamanlar varmış yorumlarsa sevinirim

''You tell me why I've got a trigger finger !!

''A man can never have too many ATF''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-04-2008, 08:44 PM
RE: 7.65 Browning
Sn.Nutkey,benim kullandığım piyasadaki ismiyle Alman Browning'di. 1994 yılında aldığım ilk ruhsatlı tabancaydı.Bir müfettişten almıştım.Diğer silahlara göre fiyatı çok ucuzdu.O zaman yeni avukattım.Fazla param yoktu.
Çelikten yapılmış,7.65mm çapında 7+1 şarjör kapasiteli bir tabancaydı.Ağırdı.Namlu gövdeye sabitti.Emniyet mandalı Beretta gibi kapak üstündeydi.5 Sene kullandım.Şimdiki tabancalara bakınca 3.sınıf bir tabanca olarak değerlendirebilirim. Atışları çok iyi değildi.Bir türlü hedefte toplayamadığımı hatırlıyorum.Geritepmesi de fazlaydı.Kısacası Kırıkkale 7.65 tabanca kalitesindeydi.Bir kaç kez tutukluk yapmıştı.Zaten yılda bir kaç kez 15-20 mermi atardım.
Bence eğer bahsettiğim silahsa 900 YTL pahalı.Piyasası 400-500 YTL civarında.Bendeki silahın resmini gönderiyorum.
Belçika Browning ise fiyatı gayet iyi.Ama 7.65'de bence en iyisi Beretta'dır.Saygılarımla.
[Resim: browningalman765pv5.jpg]
Alıntı Yaparak Cevapla
22-04-2008, 01:26 PM
        bilgiler için çok teşekkürler sayın ceycey. çok işe yaradı. arkadaşım belçika browning olduğunu söyledi, tabi ben emin değilimSmile resimlerini de gönderdi ekliyorum (AP 7.65 Browning)

''You tell me why I've got a trigger finger !!

''A man can never have too many ATF''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-04-2008, 01:58 PM
Sn.Nutkey,galiba aynı tabancalar.Bir silahcıya inceletmenizi tavsiye ederim.
Alıntı Yaparak Cevapla
22-04-2008, 03:51 PM
Sn.Nutkey,

Bu silahların önemli bir kısmını Macar KBI FEG firması üretmiştir.
FN ve Mauser firmaları da, bu fabrikada bir miktar fason üretim yaptırmıştır.
Aslında silahın orijinal Belçika üretimi olup olmadığının en pratik yolu, eski 14'lülerde yada kabze emniyetli kısa 9 veya 7.65 Browning' lerde gördüğünüz, sanayi kodlarını kontrol etmektir. Bunlar halk arasında balık, sinek vs gibi tabirlerle anılan özel kodlardır. Özellikle namlu fişek yatağının dışarıdan görülen kısmında, kızak içerisinde ve gövde dışında, bunlardan en az bir kaç tane görmelisiniz. Eğer yoksa, bunlar Macaristan'a fason yaptırılan silahlardandır.

Browning bir aralar İtalya'da, Beretta ile ortak, kızak takımı kapalı, kısa dokuz kalibrede, 81/84 F'i, BDA .380 olarak ürettirdi. Bu silahlarda sadece Beretta'ların üzerinde gördüğünüz, İtalyan sanayi kodları vardı. Yani üzerinde Belçika sanayi kodları olmayan bir silah, fason üretimdir. Üzerinde Belçika sanayi kodları olan bir silah, başka bir ülkede montaj yapılmış olsa bile, kesinlikle Belçika yapısıdır.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-07-2008, 11:11 AM
Sayın forum arkadaşlarım, bu 7.65 Browning meselesi kafamda hala bir muammadır, şöyle ki ceycey ve çakaralmaz arkadaşlarımızın belirttiği gibi bir kısım bu namla dolaşan silah Alman Browning olup Macar üretimidir, bir kısmı da ki 80' li yıllardan üretimleridir bunlar, BDA koduyla Beretta menşeilidir.Gerçi bunun iyi bir silah olabileceği kanaatindeyim.

Kafamı kurcalayan soru ise şudur ki; orjinal Belçika Browning 7.65 , Alman Browning denen silahla aynı dizaynda mıdır?

Bir de yıllar önce gördüğüm bir Browning 7.65, Walther ppk serisinin birebir aynısı idi, böyle bir fabrikasyon model var mıdır?

Bazen pıçak, sadece pıçaktır :)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-07-2008, 12:02 PM
Benimde ilk tabancalarındandı... Belçika üretimi oldğunu hatırlıyorum benimkinin. Ancak bende hdefte topladığımı hatırlamıyorum. bir senede elimden çıkartmıştım.

Bu aralarda temiz- güzel bir PPK bulursam alacağım.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-07-2008, 12:11 PM
sayın northwolf eski silahınız tip olarak acaba resimdeki gibi miydi?

ppk estetik olarak çok beğendiğim bir küçük klasik, fakat bulmak zor olsa gerek..

Bazen pıçak, sadece pıçaktır :)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-07-2008, 12:28 PM
Bir tane elime geçti... maalesef içim yandı çok yıpranmıştı...

Bu arada tip olarak hemen hemen aynı idi. Emniyeti aynı yerdeydi. Ama.. tam budur şimdi diyemem.. keza yıl 1993 bir dahada ne gördüm ne duydum... resimlerde digital ortamda değil maalesef...
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-08-2008, 02:43 PM
Arkadaşlar,dün ilk tabancamı devrettiğim şahısla karşılaştım.Tabanca yanındaymış.Hemen resimlerini çektim.Tabi bu işlemi Sn.Lupus'tan yeni öğrendiğimiz şekliyle sökerek yaptım.Tabanca benden sonra krom kaplama yapılmış.Üzerinde Mod.74 yazıyor ama, bu herhalde üretim tarihi değil.Hala kullanılabilir durumda.Alan şahıs memnun.Ancak 1982'de zor alım yapıldığından tahmin ediyorum 35-40 senelik bir makine.Senelerin bıraktığı izler belli oluyor.
[Resim: photo0015vo0.jpg]
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 3 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS