Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
El yapımı '' Damascus '' bıçak ! İlgilenenlere...
18-07-2009, 09:38 PM (Bu Mesaj 19-09-2010 02:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
El yapımı '' Damascus '' bıçak ! İlgilenenlere...
İlgilenenlere el yapımı damascus bıcak...
Toplamda 500 kat.
Sap maun.
Balçak pirinç.
Percin aluminyum-magnezyum.

Ekli Dosya(lar) Resim(ler)

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-07-2009, 09:40 PM
RE: el yapımı damascus bıcak... ilgilenenlere
daha detay resimler için ekliyorum...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-07-2009, 09:42 PM
zaman ayırdıgınız için teşekküler...

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-07-2009, 10:10 PM
Sn. drelektro,

Elinize emeğinize sağlık, bu güzel el emeğinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.
Saygılarımla...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-07-2009, 10:12 PM
Sn. drelektro,
Knifemaker'in ismini yazabilirmisiniz. 500 kat bugünlerde çok iddialı bir rakam.
Saygılar....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
18-07-2009, 11:58 PM
500 kat oldugundan emin olabilirsiniz. resme detaylı bakarsanız katmanların ne denli incelmiş oldugunu göreceksiniz. ama detayların daha iyi görülebiilmesi icin 250 kattan fazla yapmamak gerekmiş onu anladım.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2009, 01:21 AM
Sn.Drelektro,suriyede halen bu bıçakların üretimi varmı ??bir bilginiz varmı bu konuda ??
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2009, 02:19 AM
Sn.DrElektro,
Elinize emeğinize sağlık,
eğer bir mahsuru yoksa , çalışmanızda izlediğiniz aşamalar hakkında bilgi paylaşırmısınız?
saygılarımla,
Mithat KILIÇ.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2009, 11:02 AM
Sayın Gyurza,
Suriyede artık bu yok. gelenekselleşmiş metodlarla su anda dünyanın hiç bir yerinde yok. zaten o dönemin metodları su anda bilinmiyor maalesef. ilgili tarihlerde şam-damascus bir selçuklu şehri ve burada imalathameler var. sadece hindistan veya kırgızıstandan gelen celikler degil kendi celikleri ile de bu silahları yapıyorlar. bunun ile ilgili tarihi kaynaklarda bu yonde bilgiler var. ancak zamanla modern silahların gelişmesi, kılıç temelli savaş stratejilerinin değişmesi, dünyanın jopolitik oneminin daha batıya kayması gibi nedenlerle kılıç dunya uzerinden yavaş yavas kalkıyor. ilgili son orneklerın 1700 lerin sonu 1800 lerde yapıldıkları onlarında eski kalitede olmadıkları yonunde bilgiler mevcut.
şam çeliginden kılıc ve bıcak gibi kesicilerin temel ozelliği o dönem kalite seviyesini bir anlamda iyileştirmek. zaten japonların kılıç ustalıgının temelindeki ana nedenlerden birisi de tamahagane çeliğinin çok çok kaliteli olmayısı bu eksiklikleri kılıcın dövulme ustalıgı ıle gidermeye çalışma şeklinde yorumlayabiliriz.
Şam celiği ilk cıkış noktası bilinmese de bizim yani türklerin damgasını vurdugumuz asikar. oysa bugunun türkiyesinde biz bunu unuttuk..ne acı... onu birakın ata meslegimiz olan demircilikte yitip gitmekte. eski türklerde 7 kat soyu demirci-temirci olan direk şaman yapılıyormuş. şimdi bu insanlar açlık sınırında. yakınen tanıdıklarım var. pek çok şeyi onlardan ogrendigim icin biliyorum. ama onlar da pek çok seyi unutmuslar, bıcak yapmayı, şam celigini mesela. bunu ben kendim deneye deneye geliştirdim.
konu ile ilgili dah pek cok detay olmasına ragmen zamanınızı almamak adına şimdilik kesiyorum..

Sayın Kılıc,
tabiki kısaca bahsedeyim. burada birbirinden farklı 2 veya 3 çelik türü kullanılmakta. bunlar ilk once 5 ve 6 katlı iki balya olarak birleştiriliyor. daha sonra sıcak kaynak dedigimiz ozel bir demircilik yontemi ile birbirlerine yapıştırılıyor. ve uzatılıyor. daha sonra uzatılmış olan çelik haddeleri kendi uzerine dovulerek katlanıyor. mesela 5 katlı hadde uzatılıp 3 kez katlanınca daha kalın 15 katlı bir yapı elde ediliyor. genelde iki farklı hadde ile calısmak işlemi kısaltıyor. ama tek balyadan da yapılabilir. bu şekilde calışa calışa yüzlerce kattan oluşmuş bir celik parçası elde ediliyor. daha sonra bu parça dövülerek kaba bir bıçak formuna ulaşılıyor. sonrasında ise olabildigince aslına yakın dovuluyor. işlemlerden geçirilerek bıcak formu veriliyor. sap kısım detaları olusturulup hazırlandıktan sonra çelige su veriliyor. suyunu almışsa yani istenilen İDEAL sertlıge ulaşmışsa devam edebilirsiniz. sapı takıyorsunuz. son deteyları verip agzını keskinleştiriyorsunuz en son olarak polisaj işlemi ile parlatıyorsunuz. bu noktada damascusun damarları belli olmuyor. en son asit işlemini uyguluyorsunuz. (aslında genelde sap takmadan once aside yatırılıyor). sonra işlemi bitiriyorsunuz. eger yapıt içinize sinmiş se fotografını cekip arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz....
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-07-2009, 11:20 AM
Sn.Drelektro,
Çalışmanız gerçekten güzel. Kullandığınız çelik yüksek karbonlu ve paslanmaz çelik olarak 2 çelik türü anladığım kadarı ile. Çeliği ısıtıp çekiçle döverek birbirine kaynatmak çok zor iş olmalı. Alın terinizi döktüğünüz bu eseri ortaya çıkarmak, daha ötesi kendi el sanatımız olan Şam çeliğini yeniden yapılandırmak çalışmalarınızın devamını bizimle paylaşmanızı diliyorum.
Saygılar...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS