Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah Atış Metotları
22-05-2008, 12:11 AM
Silah Atış Metotları
– JERRY USHER DURUŞU
Silah sağ elle kavranmıştır. Sağ kol, dirsekten, üst kol ile ön kol 90 derecelik açı yapacak şekilde kırılmıştır. Silah, vücudun merkez ön noktasında yere doğru hafifçe eğim yapacak şekilde tutulmaktadır. Sol el, yanda rahatça bir şekilde kemer hizasında bırakılmalıdır. Ayaklar omuz genişliğinde ve düz olarak dengeyi ve rahatlığı sağlayacak şekilde konumlandırılır. Bu pozisyondan:
1- Hedef, atıcıdan uzaklaşıyorsa ve nişan alınarak atış yapma zorunluluğu varsa; dizler kırılır, ayakların pozisyonu bozulmaz. Sırt dik vaziyette, kol ileriye doğru atış yapmak üzere uzatılır ve göz hizasına kaldırılır. Sol el koruma pozisyonundadır. Tek elle atış yapılır. Bu durumda nişan alınması kolaylaşır ve net hedef görüşü sağlanır.
2- Hedef atıcıya doğru yaklaşıyorsa; en baştaki koruma duruşundan sağ ayak geriye alınır. İki ayak arasındaki açıklık, 2 omuz genişliğidir. Vücudun ağırlığı arkadaki sağ ayak üzerindedir. Bu duruşta kol ileriye uzatılmaz. Kol, en baştaki yerinden ve kollar (ön kol-üst kol) 90 derece iken atış yapılabilir. Nişan alınmaz ve nokta atışı yapılır. Sol el boşta ve koruma durumundadır.
Bu duruşun köşe dönerken kullanılan versiyonu:
Silah yine sağ eldedir ve ön kol-üst kol 90 derecedir. Sol kol duvarı yoklayarak ilerlemeyi kolaylaştırır. Sol ayak öndedir. Hedefle karşılaşıldığında, sağ ayak geriye alınır ve mesafe yine 2 omuz genişliğine ulaşır. Silah göbeğin biraz üzerinden ateşlenebilir. Bu sırada vücudun arkaya doğru biraz eğilmesi doğrudur.

JIM CIRILLO DURUŞU:
Ayaklar, omuz genişliğince açılmıştır. Karşıya bakar vaziyette dik olarak durulur. Silah, her iki elle kavranır, göğüs hizasında ve tam orta öndedir. Kollar dümdüzdür. Nişan alınmadan nokta atışı yapılır.

WEAVER DURUŞU :
Sol ayak önde, sağ ayak arkada, ayaklar omuz genişliği açılmıştır. Silah, sağ eldedir ve kol hafifçe kırık ön-aşağıda pozisyondadır. Sol el, bu pozisyonda, sağ eli dışarıdan kavrar ve sol dirsek biraz daha fazla kırılmıştır. Silah 45 derecelik açıyla yeri gösterir. Bakışlar hedefi aramaktadır. Hedef görüldüğünde duruş pozisyonu bozulmadan, kollar silahı göz hizasına kadar kaldırır. Sağ kol dümdüz, sol kol dirsekten kırılmış ve sanki boşlukları almak istiyormuşçasına, sağ kola destek olmaktadır. Buradan nişan alınarak atış yapılır.

JIM GROVER DURUŞU:
Ayaklar omuz genişliği açılmış ve yan yanadır. Ayakta dik durulur. Silah sağ tarafta ve kol dirsekten kırıktır. Silahı tutan el oldukça yukarıya çekilmiştir. Üst kol ile ön kol arasındaki açı 45 derecedir ve namlu doğrudan karşıyı gösterir. Silah sağ elde tutulmasıyla, sol el ihtiyaca göre kapı açmak, el feneri tutmak için kullanılır.
Hedef görüldüğünde sol el, sağ eli kaplar ve silah göz hizasına kaldırılır. Her iki kol da gergin olarak göz hizasına kaldırılır. Nişan alınarak çift kolla atış yapılır. Silah orta-ön pozisyondadır.
MASSAD AYOOB DURUŞU:
Sağ ayak hafifçe öndedir. Silah sağ elde ve sağ tarafta, göğüsten 20-25 cm. önde tutulur. Silahın namlusu 45 derecelik bir açıyla havayı gösterir. Sol el, sol göğüs altında yumruk şeklinde veya kullanıma hazır pozisyondadır. Tehlikeyle karşılaşıldığında sağ ayak biraz daha öne alınır ve silah sağ elle, göz hizasına kadar kaldırılır. Buradan nişan alınır ve ateş edilir. Bundan önceki silahın tutulduğu hazırlık pozisyonunda üst kol, ön kol açısı 45 derecedir.
- SOUTHWEST TACTİCAL DURUŞU :
Her iki elle, silah göbek üzerinde temas halinde ve tam ortada tutulur. Kollar gövdenin yanlarına adeta yapışmıştır. Silahın namlusu ileriyi gösterir. Ayaklar omuz genişliğince açık ve yan yanadır. Silah sağ eldedir ve sol el dışarıdan kavrar ama her iki kolla destekli atış yapılır. Bu pozisyonda silah nişan hattına getirilir ve gözle nişan alınarak atış yapılır.
kaynakça M.Tayfun Acarlı
http://www.caginpolisi.com.tr/11/24-25.htm
Arkadaşlar yukarda belirtmiş oldugum atış metotları hakkında görsel dökümanları olan veya bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum .
Saygılarımla

Bi-zi-taklidi nazar-râ pişe kün
Hem berâ-yı akl-ı hod endişe kün (6/33712)
Yek çeşme-i âb ez-derûn-ı hâne
Bih z'an cûyi ki ân z'i birûn âyed (6/134)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Alper f92
22-05-2008, 02:38 PM (Bu Mesaj 22-05-2008 02:54 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: Silah Atış Metotları
Weaver Stance;

[Resim: neomel23oh6.th.jpg]

[Resim: neomel25kk7.th.jpg]

Aşağıda da, weaver ve modifiye weaver teknikleri ile ilgili videolar göreceksiniz.

http://www.expertvillage.com/video/29862...weaver.htm

http://www.expertvillage.com/video/29864...weaver.htm

Diğer videolardan da, daha farklı teknik ve duruşları izleyebilirsiniz.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-05-2008, 11:08 PM
Faydalı döküman ve videolar için teşekkürler.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:31 AM
SN LUPUS
Vermiş oldugunuz bilgiler ve önermiş oldugunuz kitaplar için teşekkür ederim .En kısa zamanda bu çalışmaları kütüphaneme dahil ederek, okuyacagım . Saygılarımla

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 12:40 AM (Bu Mesaj 15-09-2008 01:13 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : verbumvincet.)
Arkadaşlar Hepinizin bildigi üzere yurt dışında çeşitli hedef atış çalışması yöntemleri var.Bunlardan birini sizlerle paylaşmak istedim . Katkılarınızı bekliyorum.(Bu yöntemlerin uzman gözetmenler eşliğinde uygulanması gerektigine inanıyorum) SAYGILARIMLA
Bütün alıştırmalar, silah tabanca kılıflındayken başlar
IPSC Metrik hedefine yapılır.
3 yds-(yaklaşık3m veya 3,5 adım) 1 atış üst ab bölgesine ( 1.5 sn içinde yapılır)
3 yds-(yaklaşık3m veya 3,5 adım) 2 atış,A bölgesine ( 1.5 sn içinde yapılır)
7 yds-(yaklaşık6,5m veya 7,5 adım) 2'atış,A bölgesine ( 1.5 sn içinde yapılır)
10yds-(yaklaşık10m veya 10,5adım)2'atış,A bölgesine ( 2 sn içinde yapılır)
10yds-(yaklaşık10m veya 10,5adım)2'atış,A bölgesine ,şarjördegiştirilir* 2 atış daha yapılır(5sn içinde yapılır)
15yds-(yaklaşık15m veya 15,5adım)2'atış,A bölgesine ( 3,5 sn içinde yapılır)
25yds-(yaklaşık25m veya 25,5adım)2'atış,A bölgesine ( 7 sn içinde yapılır)
*Şarjör degiştirme:Şarjör kılıfı yardımcı el tarafında tasınmalı sarjörun cıkıntılı kısmı silahı tutan el tarafına dönük olmasına dikkat edilmelidir.
Atıcı silahında ve sarjöründe kaç mermi oldugunu ve atış esnasında kaç mermi harcadıgını bilmeli ,şarjör degişikligini birinci şarjördeki tüm mermileri harcadıktan sonra yapmamalı, degişim sırasında silah hedeften başka yöne cevrilmemelidir .Yedek şarjörün kılıfından çekilmesi sırasında yardımcı el işaret parmagı şarjörün ön kısmına boydan boya yapısık olmalı parmak ucu silahın alt kabzesine dayanmak süretiyle tek hamlede şarjörün yuvasına girmesi saglanarak atışa devam edilebilmelidir. (Silah ve atış Nazmi ardıç sys151-153).

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
23-05-2008, 11:47 AM (Bu Mesaj 23-05-2008 11:47 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : glock.)
İlk önce bel hizası yakın dövüs ve gögüs hizasında yakın dövüs pozisyonları kılıftan kütleye tatbikiyle calısılmalıdır ilk zamanlar endise yaratabilir dolu bir silah ve emniyeti acık sekilde kılıftan ani sekilde cekilmesi ama dikkat ve düzgün konsantrasyon ile eğitimli bir atıcı olunabilir...

3 Fast+1 Best=Win The Fight
Fast Reaction
Fast Draw
Fast Contact
Best Shooting
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
24-05-2008, 02:14 PM
Arkadaşlar bunlar tabiki bilimsel çalışmaların neticesinde çıkmış değerli bilgilerdir, ama şarlar herzaman böyle olmaz, bence herkes çok pratik yaparak kendine has bir tarz geliştirmelidir, ve en iyiyi en rahat yapabileceği durumu belirlemelidir, ve benim en çok üstünde durduğum konu kesinlikle silahın herzaman tek elle kurulabilmesi, veya emniyetten çıkarılabilmesi, sağ ve sol elle ayrı ayı kullanılabilmesi, ve en azından yakın mesafelerde nişan almadan hatta silah bel veya göğüs hizasındayken bile ateş edip hedefi vurabilmektir ve bunun üzerinde çalışılmalıdır, uzaktaki hedef helede bu hedef insan olunca vurmak çok kolaydır.
ben özellikle bir insanla boğuşurken veya karşıdaki çok yaklınsa bir elle onu oyalayıp vurmaya çalışırken diğer elle silahı kurup onu belden aşağı vurmayı çalışmalıyız, özellikle bir elinizle adamın yüzüne hatta gözlerine ve burnuna doğru yapacağınız en ufak bir hamle size zaman kazandıracaktır...
Alıntı Yaparak Cevapla
27-05-2008, 08:00 PM (Bu Mesaj 27-05-2008 08:23 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : verbumvincet.)
Slm Arkadaşlar bildiginiz gibi yurtdışında farklı atış çalışmaları yapılıyor, bunlardan birini daha sizlerle paylaşmak istedim .
saygılarımla

Ekli Dosya(lar) Resim(ler)

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
27-05-2008, 08:36 PM
LUPUS Yazdı:Weaver Stance;

[Resim: neomel23oh6.th.jpg]

[Resim: neomel25kk7.th.jpg]

Aşağıda da, weaver ve modifiye weaver teknikleri ile ilgili videolar göreceksiniz.

http://www.expertvillage.com/video/29862...weaver.htm

http://www.expertvillage.com/video/29864...weaver.htm

Diğer videolardan da, daha farklı teknik ve duruşları izleyebilirsiniz.

Sayın Lupus,

İlk kez silahımı elime alıp atışa başlamadan önce 'tamamen içgüdüsel' olarak aldığım atış pozisyonu (arkadaşlar kendini nasıl rahat hissediyorsan.. demişti) neredeyse bire bir olarak 2. videodaki modified weaver stance...Smile Üstelik daha sonra ayakları yana açarak klasik atış denilen teknikle attığımda çok kötü sonuçlar almış, ve tekrar bildiğim gibi atmıştım...
Bana bu içgüdüsel durum çok ilginç geldiSmile

Bir yorumunuz olabilir mi???

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
28-05-2008, 03:07 AM (Bu Mesaj 06-11-2008 05:49 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sn.Ekeke, şimdiye kadarki tecrübelerim, atış esnasında duruşdan daha kritik olan şeyin tutuş olduğu yönündedir.
Size daha iyi bir tutuş sağlayan duruş pozisyonun pozitif yöndeki katkısı yadsınamaz.
Ama siz istediğiniz kadar doğru ve rahat bir pozisyonda durun, kabze tutuşunuz ve dolayısı ile bunun tetik çekişinize yansıması hepsinden daha etkili olmaktadır.

Genelde farklı pozisyon ve konumlardan, farklı şekillerde atış yeteneklerimi geliştirmeye çalıştığımdan, standard bir duruş şekli benimsemedim. Gerçek hayatta da, içinde bulunacağınız durumlara göre son derece farklı duruş stillerinde atış yapmak zorunda kalabilirsiniz, ama tutuş, nişan hattı ve tetik çekişiniz sonucu belirleyen asıl faktörler olacaktır.

Değişken duruş tekniklerinin yanında, farklı tutuş tekniklerine de muhtaç olabileceğinizi düşünerek bunların da üzerinde çalışmalısınız.
Savunma atışı çalışması yaptığım zamanlar, tek sağ elle, tek sol elle, değişk duruşlarda bir iki atış yapmadan seansı sonlandırmam. Arada sırada sadece sol elimi kullanarak, kılıftan silah çekme ve sadece sol elle şarjör değiştirme seansları da yaparım.

Sizin yaşadığınız performans farkı duruşunuzdan dolayı değişen ışık şartları ve bunların nişan hattınıza yaptığı etkiden bile olabilir. Atış gerçekten mültifaktöryel bir disiplin olup, ideali bunlardan sadece birisinde en üst düzeyde olmak yerine, bunların optimum bir kombinasyonunun melekesini keşfetmektir.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS