Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarı kabze Belçika Browning 14 lü
06-10-2009, 02:45 AM (Bu Mesaj 07-12-2009 11:13 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Sarı kabze Belçika Browning 14 lü
öncelikle emeği gecenlere tşk ederim degerli arkadaşlarım başlıkta da belirttiğim sarı kabze hakkında bilgi almak istiyorum bunu halk arasında bu kadar populer yapan yada diger 14 lü tabir ettiğimiz silahtan ayran özelliği ne askerdeykende bir baş çavuşumuzdanda duymuştum bu silahı sarı kabze diye ama görmek nasip olmadı ve nette de arayınca doyurucu bir bilgiyede ulaşamadım bu kaonu hakkında detaylı bilgi verecek siz degerli arkadaşlarıma şimdiden tşk ederim resim de bulamadım varsa paylaşırsanız minnettar kalırım yani kısacası bir 14 lü alacam bir arkadaşımız sarı kabze bir 14 lü var emekli bir başkomiserde tertemiz sıfır gibi gözü gibi bakıyor alabiliriz dedi alayımmı yada ne kadar vereyim en fazla piyassı ne kadar cevap verecek kardeşlerime cok teşekkür ederim allah razı olsun
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-10-2009, 08:12 AM
RE: sarı kabze belçika browning 14 lü
Sanırım klavyenize nokta ve büyük harf tuşlarını eklemeyi ihmal etmişler. En kısa sürede edinmeniz dileğiyle, forumumuzun son zamanlardaki en popüler linkini size de tavsiye ederim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2806

harun@ctm.com.tr
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-10-2009, 08:41 AM (Bu Mesaj 06-10-2009 10:26 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
selcuk_21 Yazdı:öncelikle emeği gecenlere tşk ederim degerli arkadaşlarım başlıkta da belirttiğim sarı kabze hakkında bilgi almak istiyorum bunu halk arasında bu kadar populer yapan yada diger 14 lü tabir ettiğimiz silahtan ayran özelliği ne askerdeykende bir baş çavuşumuzdanda duymuştum bu silahı sarı kabze diye ama görmek nasip olmadı ve nette de arayınca doyurucu bir bilgiyede ulaşamadım bu kaonu hakkında detaylı bilgi verecek siz degerli arkadaşlarıma şimdiden tşk ederim resim de bulamadım varsa paylaşırsanız minnettar kalırım yani kısacası bir 14 lü alacam bir arkadaşımız sarı kabze bir 14 lü var emekli bir başkomiserde tertemiz sıfır gibi gözü gibi bakıyor alabiliriz dedi alayımmı yada ne kadar vereyim en fazla piyassı ne kadar cevap verecek kardeşlerime cok teşekkür ederim allah razı olsun

Sn.selcuk_21, bizim forumumuzda Belçika'lı FNH'in ürettiği HP'ler, halk arasında yaygın olan tabirlerden ziyade, seri noları, model tanım ve yılları, malzeme ve işçilik kaliteleri ile tanımlanır ve tartışılır, ama daha da önemlisi bu yapılırken imla kurallarına uyularak paylaşımda bulunulur....

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-10-2009, 08:52 AM (Bu Mesaj 06-10-2009 10:27 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Bir de unutmadan şunu eklemek isterim, o ''Sarı Kabze'' dedikleri BHP'lerin kabza kapakları da ceviz olmayıp, daha ucuz kalitede teslimatlar için üretilmiş olan silahların üzerine konulmuş, sıradan ahşaptan üretilmiş kabza kapaklarıdır, yani sanıldığı gibi üst sınıf bir kalite göstergesi değildir. Gerçek ceviz kabzalı bir BHP ve gerçek manada üst sınıf bir ağaçtan yapılmış kabza kapaklarının rengini görmek istiyorsanız, MKEK ithal silah satış reyonu vitrinindeki ''Sport'' modelini bir incelemenizi öneririm...

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-10-2009, 09:59 AM
Sn.Selcuk_21 halk arasında sarı kabza olarak bilinen BHP ler (14 lüler)genelde sarı kundak, gizli tırnak ,parmak izli diye üç deyimle birlikte anılır asıl kıymetli olanlar bu üç özelliğe sahip olanlardır.1960 lı yıllara kadar bu tarzda üretilmiştir.Gizli tırnaklı ve parmak izli olmayan sarı kundaklılarda mevcuttur ancak pek tutulmaz.Bu Kabzalarin içi kırmızı boyalı ve tahminimce kayın ağaçından yapılmıştır.Yani müstakil olarak değerli olan kabza değil tarif ettiği modeldir.Bu silah eski nesil silah severlerin en beğendiği modellerin başında gelir.Bazı teknollojik ürünlerin, halk arasında beğeni toplayan,tutan modellerin ilk üretimleri genelde biraz abartılır.Değeri, yeni nesillere oranla üstün olan yönleri değil az bulunması ve kolleksiyonluk özelliği olmasındandır.Bu modellerin kendine has en öne çıkan özelliği ise namlunun daha sonraki yılarda üretilenler gibi iki parcadan değil de tek parçadan ibaret olmasıdır ,horozuda yuvarlaktır.Kullanım değeri olarak yeni nesil BHP lerle kıyaslanamaz tırnak yapısı kırılmaya çok müsait bir tarzda olduğu için sık ve çok atış yapacaklar tarafından tercih edilmemesi gerektiğini düşünmemle birlikte temiz orjinal ve iyi durumda ise rahatlıkla 3000 tl civarında bir meblağa alınabilir diye düşünüyorum syglr.slmlr.

Ekli Dosya(lar) Resim(ler)

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-10-2009, 10:55 AM
Sn.Lupus Ustam,dediğiniz gibi ben de Mke'de ithal silah satış reyonun da ''sport'' modelini inceledim ve hayran kaldım diyebilirim.Bir silahta bu kadar güzel bir yüzey,boya,kabze işçiliği daha görmedim.Üstelik çokta kibar bir tabanca..
Sonsuz Saygılar..
Alıntı Yaparak Cevapla
06-10-2009, 12:12 PM (Bu Mesaj 06-10-2009 01:17 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : selcuk_21.)
harun Yazdı:Sanırım klavyenize nokta ve büyük harf tuşlarını eklemeyi ihmal etmişler. En kısa sürede edinmeniz dileğiyle, forumumuzun son zamanlardaki en popüler linkini size de tavsiye ederim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=2806

lupus
Moderator
Sn.selcuk_21, bizim forumumuzda Belçika'lı FNH'in ürettiği HP'ler, halk arasında yaygın olan tabirlerden ziyade, seri noları, model tanım ve yılları, malzeme ve işçilik kaliteleri ile anımlanır ve tartışılır, ama daha da önemlisi bu yapılırken imla kurallarına uyularak paylaşımda bulunulur....
...............................

selcuk_21
siz değerli moderator ağabeyim (benim yaşım 38) bence haddim olmayarak sizin forumlarda yazdığınız hemen hemen tüm yazılarınızı okudum saygı duyduğum bilgi ve birikiminize güvendiğim bir insansınız halk arasında (malum bunu genelde halk kullanıyor )tabir edilen kadar bilgim var. lütfen siz değerli kardeşlerimin vaktini aldıysam özür dilerim kusura bakmayın avam tabakasından biri olarak avama inerek misafirimiz olsaydınız ve anlayacağımız dilde 2 satırla cevap verseydiniz (Ha imla kurallarından benim yaşıma gelmiş her vatandaş kadar bende anlarım ama asıl söylemek istediğim siz yöneticisiniz insanları bilgileriyle küçümsemeyin) daha çok saygı duyacaktım yinede sağ olun açıklama beklerken nasihat aldık

tokoglu
Kıdemli Takım Üyesi

Sn.Selcuk_21 halk arasında sarı kabza olarak bilinen BHP ler (14 lüler)genelde sarı kundak, gizli tırnak ,parmak izli diye üç deyimle birlikte anılır asıl kıymetli olanlar bu üç özelliğe sahip olanlardır.1960 lı yıllara kadar bu tarzda üretilmiştir.Gizli tırnaklı ve parmak izli olmayan sarı kundaklılarda mevcuttur ancak pek tutulmaz.Bu Kabzalarin içi kırmızı boyalı ve tahminimce kayın ağaçından yapılmıştır.Yani müstakil olarak değerli olan kabza değil tarif ettiği modeldir.Bu silah eski nesil silah severlerin en beğendiği modellerin başında gelir.Bazı teknollojik ürünlerin, halk arasında beğeni toplayan,tutan modellerin ilk üretimleri genelde biraz abartılır.Değeri, yeni nesillere oranla üstün olan yönleri değil az bulunması ve kolleksiyonluk özelliği olmasındandır.Bu modellerin kendine has en öne çıkan özelliği ise namlunun daha sonraki yılarda üretilenler gibi iki parcadan değil de tek parçadan ibaret olmasıdır ,horozuda yuvarlaktır.Kullanım değeri olarak yeni nesil BHP lerle kıyaslanamaz tırnak yapısı kırılmaya çok müsait bir tarzda olduğu için sık ve çok atış yapacaklar tarafından tercih edilmemesi gerektiğini düşünmemle birlikte temiz orjinal ve iyi durumda ise rahatlıkla 3000 tl civarında bir meblağa alınabilir diye düşünüyorum syglr.slmlr.
Canım abim teşekkür ederim bu konuda bilgi verdiğiniz için size minnettarım Allah razı olsun
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ozan baki
11-10-2009, 12:48 PM (Bu Mesaj 11-10-2009 12:49 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
''Sarı kabza'' tanımının içerisinde değerlendirilebilecek BHP'ler;

Biraz eskimiş ve koyulaşmış kabza kapakları ile, ilk örneklerden birer tane BHP,

[Resim: DSC05483.jpg]

[Resim: Browning_HP_(Finnish).jpg]

Dışarıdan tırnağa geçmeden bir müddet önce, hala parmak izi ile üretilmiş bir BHP,

[Resim: u25el1.jpg]

1959 Avusturya Polis Teşkilatı teslimatı sarı kabzalı bir BHP,

[Resim: 1959avusturya.jpg]

Parmak izsiz ama tırnağı hala gizli olan 1961 Arjantin' e ihale teslimatı için üretilmiş bir BHP,

[Resim: 82105706.jpg]

Sarı kabzalı bir T serisi BHP,

[Resim: tserisibhpoq8.jpg]

Sarı kabzalı 1968 T serisi,

[Resim: 1968t.jpg]

Sarı kabzalı 1969 T serisi,

[Resim: browninghp68t.jpg]

Sarı kabzalı C serisi;

[Resim: bhp2by8.jpg]

Sarı kabzalı 1974 üretimi C serisi,

[Resim: 174ct.jpg]

1983 üretimi sarı kabza kapaklı bir BHP,

[Resim: 83bhpalw3.jpg]

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-10-2009, 12:58 PM
Ülkemiz gibi BHP'lerin ciddi bir kısmının ruhsatsız ve zor alım yolu ile tedarik edildiği, yine büyük oranda ağır bakım fabrikalarından geçerken her bir parçanın, her bir silaha takıldığı memlekette, seri nosundaki model tanım kodları bilinmeden silah tanımlanması son derece zordur. Bu nedenle tekrar üstüne basarak belirtmek istiyorum, bizim forumumuzda Belçika'lı FNH'in ürettiği HP'ler, halk arasında yaygın olan tabirlerden ziyade, seri noları, model tanım ve yılları, malzeme ve işçilik kaliteleri ile tanımlanır ve tartışılır.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-10-2009, 08:28 PM
Gösterdiğiniz alaka için Teşekkür ederim.Daha uzun yazmak isterdim ama işte ama sı var yine imla hatası yaparım da radara yakalanırım korkusu var.Şunu da eklemek isterim yanlız güzel bir uygulama dilimizi tabiki en güzel şekliyle kullanmak lazım e şimdi kardeşim ozaman türkiyede yaşayanların yarısından fazlasını saymayacaz yok farzedecez bu gün lazın arabın kürdün muhacirin de size soru sorma hakkı olsun diyorum yani ufak tefek hata yada kast dışı cümle eksiği bence hoş karşılamak lazım Hz.Hasan Hz.Hüseyinin abdest alma kıssasında onun tadında uyarı hem sizin saygınlığınızı hemde size olan muhabbeti artırır diye düşünüyorum. Ben burda işinizi size öğretecek degilim ama ben kardeşimle arkadaşımla abimle ahbabımla da bu şekilde masumane hatalar yaparak ta konuşabileyim ya bu da bir renk sonuçta biz herkesi üniversite mezunu olarak yargılarsak biride cıkar bize sarı kabzanın s sinden haberin yok der.Yinede tekrardan gösterdiğiniz ilgi ve alaka için Teşekkür ederim Çalışmalrınızda ALLAH Yar ve yardımcınız olsun.Çanakkaledeki 2 satır yazmayı bilmiyenle yeni Dr.olmuşun kardeşliğine beis getrimeyen dilimizin sizlerin çabsıyla inşALLAH daha güzel yerlerde görürüz Kalın sıhhatle
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 3 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS