Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İZMİR KRİMİNAL POLİS LABORATUARININ SİLAH KOLEKSİYONU
#1
Alıntıdır...

"İzmir Kriminal Polis laboratuarında ki silah koleksiyonunda Osmanlı Askerleri'nin 1860'lı yıllarda kullandığı Gasser marka tabancalardan, Nazi Subayları'nın İkinci Dünya Savaşında kullandığı kasalı Mauser tabancaya kadar 150 yıllık silahlar bulunuyor."
Koleksiyondaki eski tabancalardan biri de 1889 yılında üretimine başlanan Belçika yapımı Nagant marka tabanca. İzmir'deki laboratuvarda bulunan Nagant marka tabancanın 1900 yılından önce üretildiği, ancak tam üretim tarihinin bilinmediği bildirildi.

   

Silah koleksiyonundaki tüfekler arasındaysa Almanlar tarafından 1890 yılında üretimine başlanan Mauser cinsi tüfek yer alıyor. Bu tüfekler, Birinci Dünya Savaşı'nda Türk askerleri tarafından da kullanıldı. Koleksiyonda yer alan kurma kollu ve mekanizma düzenli Mauser cinsi tüfeğin Birinci Dünya Savaşı'nda kullanılanlardan biri olduğu öğrenildi.

İngiliz yapımı Sten marka tüfekler ise İkinci dünya Savaşı'nda İngiliz ve Alman askerleri tarafından kullanıldı.

İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Nedim Uçar, silah koleksiyonunun, bugün kullanılan silahların marka ve modelini tespit etmeye yarayan bir katalog görevini gördüğünü bildirdi.

Bu koleksiyonun, Osmanlı döneminde kullanılan silahlardan günümüze kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirten Uçar, şöyle konuştu:

"Bazı suçlular, olaylarda kullandıkları tabanca ve tüfeklerin üzerindeki marka ve model yazılarını kazıyıp, olayın faili meçhul kalması amacıyla atıyorlar. Deniz, boş arazi veya çöp kutusu gibi yerlere atılan bu silahlardan bazıları daha sonra bulunuyor.

Ancak, marka ve modeli tespit edilemiyor. Bu silahların, koleksiyonumuzdaki tabanca ve tüfeklerle karşılaştırması yapılarak, marka ve modelleri tespit ediliyor. Yapılan araştırmalar sonucu, kime ait olduğu ve hangi olayda kullanıldığı da tespit edilebiliyor.

Böylece, bazı faili meçhul olaylar çözülmüş oluyor."

Uçar, İzmir Kriminal Polis Laboratuvarında yer alan silah koleksiyonunun benzerlerinin, Türkiye'deki tüm kriminal polis laboratuvarlarda bulunduğunu da söyledi.


   


http://www.trizle.net/play/ILGINC/Krimin...oleksiyonu
 
Alıntı

#2
Çok zengin bir kolleksiyon değil ama genede güzel.Sks,grease gun ve mp40 gibi türkiyede ender olan modellerde mevcut.
 
Alıntı

#3
Ah bir aklıma gelse de kamerayı kapıp bir Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki envanteri sizlerle paylaşsam. Smile
Bilgilendirme için teşekkürler Sn.Kıraç Ata, ellerinize sağlık.
 
Alıntı

#4
Reca ederim Sn. Turan Tactical,

Söz ağzınızdan çıktı artık. Ufkumuzu genişletmeniz için sabırsızlıkla bekliyoruz. Smile Saygılar...
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi