Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1887 Mauser
Sn turan tactical,

Ekleyebilirsem bir de "Muaddel Martin" namlusundan bir bikini sütyeni.
Namlu değiştirilerek 11.43'ten 7.65x53'e çevrilmiş. Bazı ufak tefek diğer değişikliklere beraber.
Belki Alman damgaları ve işaretleri ile beraber bunlar mukayese edilirse ne oldukları tahmin edilebilir.

Saygılar,

alikozanoglu

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

Herkese selamlar,

Dün elime Gew98 olduğunu düşündüğüm (zar zor okudum Gew 98) bir silah geçti. Alman olduğuna eminim, Kırıkkale yada Osmanlı değildi. Boltu Steirdaki gibi düz, ama çalışma sistemi klasik Mauser. Anlatabildim heralde Smile. Mekanik olarak iyi durumdaydı. Ama çok kötü muhafaza edilmiş olacak ki yazılar hiç okunmuyordu. Kalibresini 7.9 tahmin ettiğim için 7.9 mermiyi namluya sürdüm. Ama sonunda bolt tam kapanmadı. Mermi çekirdeğini namlunun uç tarafından saldım, çok rahat giriyordu. Hatta baya bir boşlukta kalıyordu. Acaba namlumu değişti diye düşündüm ama, 7.9 bir silahı 308 e çevirirler daha büyük çekirdekli hangi silaha çevirecekler bilemedim. Bir fikriniz olabilirmi

Alıntı

Sn Yavuzhan,

Gewehr-1888'in belki en bariz özelliği üzerinde sac boru bir gömlek veya takviye olan namlusudur. Mekanizma anlattığınız gibi Steyr yapısı döner sürgülü Mannlicher tüfekleri, bilhassa Y:1903 ve benzerlerini çok andırır. Çap olarak, 1888'deki durumuyla, set çapı 7.91-7.92 yiv çapı 8.05-8.07 ve 1903'ten sonra ise yiv çapı 8.2 civarındadır. Bilâhare 8.05 gibi yiv çapı olanlar da 8.2 ye çevrilmiş ve bu çaptaki tüfeklerin (Gew-98'ler de dahil olmak üzere) namlularının üst tarafında gez arkasına bir "S" damgası vurulmuştur.
Yine ilk modellerde fişekler tüfeğe Mannlicher tipi blok bağ ile sürülürken daha sonraları şarjörün altındaki bağ çıkış deliği kapatılmış ve 1889 sonrası Mauser tipi şerit bağdan sıyrılarak tüfeğe sürülecek şekilde tadilât yapılmıştır.
fişeğin yatağa tam oturmaması ve çekirdeğin namlu ucuna çok rahat girmesi pek normal değil. Yalnız bir de fişeği sürgü ucuna (ve tırnağa geçmiş olarak) yerleştirip deneyebilirsiniz FAKAT BU TÜR DENEMELER İÇİN BOŞ KOVAN VEYA ÖZEL TALİM FİŞEĞİ KULLANMANIZI ÖNERİRİM.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn Yavuzhan,

Yakın gözlüğüm ile baktığımda sizin Gew-98'den bahsettiğinizi farkettim. Kusura bakmayın. Fakat 1903 öncesi ve sonrası Alman askeri tüfek yiv çapları aynen geçerlidir. Deneme için yatağa fişek sürerken lütfen bir önceki mesajımda önerdiğim güvenlik tedbirlerini elden bırakmayınız.
Tabii bu durumda mekanizmanın STEYR veya Mannlicher veya 1889 öncesi Mauser tipi olması mezkûr tüfeğin bir Gew-98 olmadığını gösterir. Şayet tüfek 8mmx56R Macar veya 8mmx50R Avusturya fişekleri için yapılmışsa 8mmx57JS Mauser fişeğinin yatağa oturmaması normaldir. Namlu ucu çapının 8mm çekirdeğe bol gelmesi yine de normal değil.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Sn.alikozanoglu

Tüfeğin çapının 7.9 dışında daha büyük bir çap olacağı fikri bana pek doğru gelmiyor açıkcası, Çünkü Türkiyede 7.9 ve 308 in dışında mühimmat bulmak pek mümkün değil. Velevki öyle olsa bile bence namluyu yeniden 7.9 a çevirmişlerdir. Ama başka ne olabilir onu da anlayamadım. Acaba halka arasında "çaptan düşmek" olarak tabir edilen namlunun kullanım ömrünü tamamlaması söz konusu olabilirmi? Ama bu derece bol gelmesi yinede olası değil herhalde. Dün resimlerini çekemedim. İnşallah haftaya resimlerini çekerim. Eğer özellikle görmek istediğiniz bir yer olursa o kısımlarında resmini çekmeye çalışırım.

Alıntı

Sn. Yavuzhan,

Şayet mekanizma sürgü kolunun az önünde kocaman bir somun veya yuvası varsa o zaman mezkûr tüfek bir Model-1887 Mauser'dir ki 9.5mm çapında olduğu için namlusu oldukça bol gelir 8x57'ye. Fakat bu fişeğin omuz yeri ve zaviyesi sebebi ile 8x57 yine de yatağa oturmayabilir.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

merhaba abiler sizlerden birseyler ogrenmek istiyorum hadımcı olursanız sevinirim ben böyle bir tüfek almak istiyorum 600.000 adet var denilmiş ben bunlardan bir adet almam için ne gerekli benim gibi bu sorunun yanıtı bekleyenlerin oldugunu düşünüyorum cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi