Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BORA BIÇAKLARI
22-01-2010, 09:53 AM
BORA BIÇAKLARI
Sn. Arkadaşlar,

Sanırım bu başlığı niye açtığımı merak etmişsinizdir. Çünkü forumumuzda Bora bıçakları pek çok kere yazıldı tartışıldı. Bora bıçaklarına sahip olup memnun olan dostlarımız, bunun yanı sıra şikayetleri ve memnuniyetsizlikleri olan dostlarımız da mevcut hatırladığım kadarı ile. Şimdi yazacaklarımın ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Yaklaşık iki ay kadar önce almış olduğum M-202 kodlu Bora marka cep çakımı hatırlarsınız. Hiçbir çakımı kullanmadığım gibi onu da kullanmadım. Aldığım gibi kılıfının içinde dolaba kaldırdım.

Geçen gün bıçaklarımın resmini çekmek için çıkardığımda, üzerindeki sarı kısımların (pirinç veya benzeri) yeşil olduğunu gördüm. Çok şaşırdım ve hayal kırıklığına uğradım. Hiç kullanmadım, ıslanmadı, kirlenmedi, nemli yerde kalmadı vs.

Ve bugün Bora firmasını aradım şikayetimi dile getirmek için. Derdimi anlatıp kiminle görüşebileceğimi öğrenmeye çalışırken Tolga Bora bey çıktı karşıma. Bora bıçakları sahibi olan beyefendi. Bana ne cevap vereceğini merak ederek girdim konuya. Kafamda konuşmanın gidişatını canlandırmıştım zaten. Büyük firmalar böyle durumlarda müşteri memnuniyetini ön planda tutup gereken yardımı yaparlar. Ama ben daha fazlası ile karşılaştım.

Tolga Bey tüm sorularıma cevap verdiği gibi uzun uzun ve çok samimi bir şekilde benimle sohbet etti. Konuşmanın özünde Bora bıçaklarına çok güvendiğini, bıçaklarının gerçekten çok sağlam olduğunu anlattı. Mesela bana sahip olduğumun çakıyı açmamı ve açık halde iken kabzadan bıçağın namlusuna kadar bakmamı söyledi. Açılır kapanır bir çakı gibi değil sabit bir bıçak kusursuz gözükeceğini anlattı. Sağlamlığı ile birkaç örnek verdi Ama çok mütevazi idi. Mesela benim şikayetimin oluştuğu bıçağın sarı kısımlarını Türkiye’ den temin ettiğini ve o parçada sanırım istediği kaliteyi yakalayamadığını ima etti. Bıçak uzun süre deri kılıfın içinde havasız kaldığında sarı kısımlarda oksitlenme olabiliyormuş. Ama silerek anında çıkan ve sorun yaratmayan bir durummuş. Sanırım bununla ilgili bir çalışmada yapacaklarmış.

Tabii bunların yanında Türkiye’ de bıçak üreticilerine yurt dışındaki kadar değer ve önem verilmediğini, gerçekten zor şartlarda bugünlere geldiklerini anlattı. Hatta yurt dışında bir bıçak fuarına katılacakları zaman kimseden destek göremediklerini örnek vererek bu sıkıntılardan uzunca bahsetti.

Son olarak bana istersem çakımı silerek temizleyebileceğimi, istersem temizleme konusunda yardımcı olabileceklerini, veya yine istersem bıçağı iade edebileceğime dair seçenekler sundu.

Sohbetimizin sonunda kendisine forumumuzdan bahsettim. Herhangi bir forum olmadığımızı, bu konularda çok bilgili, çok tecrübeli, çok elit dostlarımız olduğunu, çok fazla üye sayımız olduğunu ve çok daha fazla kişinin forumumuzu takip ettiğini anlattım. Hatta bıçağım ile ilgili yaşadığım bu durumu, takiben kendisi ile yaptığım bu konuşmayı birebir aktaracağımı söyledim. Çok memnun oldu. Özel mail adresini verdi. Bu yazıyı foruma eklediğimde konuyu takip etmek için adresimizi rica etti. Yazılacak olumlu olumsuz her fikrin kendisi için çok önemli olacağını, ciddi bir şekilde yazılanları takip edip değerlendireceğini, hatta çok mütevazi bir şekilde bizlerden değerli fikirler alabileceğini söyledi.

Bende kendisine söylediğim gibi konuşmamızı sizlere aktardım. Forumda Bora bıçakları hakkında düşünceleri, tecrübeleri, şikayetleri, önerileri olan Sn. Dostlarımız varsa lütfen bu başlığa yazsın. Sn. Tolga Bora Bey söylediği gibi değerlendirmeye alırsa belki hepimizin çok daha beğeneceği güzel bıçaklar ortaya çıkar. Hatta Sn. Tolga Bora forumumuza üye olup yazılanları cevaplarsa çok sağlıklı bir iletişim yolu oluşur diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ilkaykaraca
22-01-2010, 10:47 AM
RE: BORA BIÇAKLARI
Sn 1905sss, Tolga Bora Beyi forumumuza yönlendirerek güzel bir iş yapmışsınız, tebrik ederim. Benim hem Bora hem de Mogan marka bıçaklarım var. Her ikisinde de sarı prinç kısımlar bıçaklar deri kılıfında uzun süre kaldığında oksitlenme yapıyor. Temizlemek hiç zor değil ama; neden böyle bir şey olsun. Belki bu kısımlar nikel kaplama yapılırsa bu sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-01-2010, 10:57 AM (Bu Mesaj 22-01-2010 12:19 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ekeke.)
Efendim bunu daha önce de yazdım, Bora bıçakları nın diğer problemlerinin yanında en büyük problemi "dizayn problemidir".
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-01-2010, 11:15 AM
Aşırı bir bıçak merak ve buna paralel tecrübem yok. Bu konuda teorik bilgim de yok. Şimdiye kadar av ve benzeri işlerde kullandığım iki adet bıçak oldu. Bunlardan birisi Çin malı ve üzerinde Browning logosu olan bir av bıçağıdır. Bu bıçak pek çok kez et ve kemiğe temas etti, hatta bıçak kullanımı konusunda cehaletimin had safhada olduğu dönemlerde kısıtlı düzeyde ahşap ile sınırısız oranda her türlü meyve ile de temas etti ve hala bilenme ihtiyacı duymadan gönül rahatlığı ile her türlü et-kemik işinde kullanıyorum.

Kullandığım ikinci bıçak ise şu anda model kodunu hatırlayamadığım, tanto ağızlı orta boy bir Bora idi. Bu bıçak sadece bir av, bir kurban bayramını müteakiben bilenme ihtiyacı hissetti. Bu işte oldukça tecrübeli ehil bir kişi tarafından bilenmesine rağmen bir daha asla eski randımanını vermedi. Bu bıçağı görünüşünü '' cool '' bulan bir arkadaşıma verdim ve bıçak konusunda da ateşli silahlarda benimsediğim yolu izlemeye karar verdim, alışveriş sepetime asla yerli bir ürün girmiyor...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-01-2010, 12:15 PM
Bora bıçakları ile geçtiğimiz sene firmamızın promosyonlarında kullanılacak bir av bıçağı üzerinde fikir cimlastiği yaparken tanışmıştık. Özgün model hazırlayıp bize sunmuşlardı. Ancak merkez firmadan onay alamadığımızdan malesef proje iptal oldu.

Şimdi eğer kendiside uygun görürse, üzerinde oylama ile mutabakata varacağımız bir anı-hatıra bıçağı dizaynı yapmak "Tabanca Tufek . Com sürümü", ve teknik özellikleri forum teknik duayenleri tarafından ortak bilinçle oluşturulmuş bir modele sahip olmayı isterim.

İlginç olacağı kanısındayım...

Saygılar.
Alıntı Yaparak Cevapla
22-01-2010, 01:40 PM
Ben şahsen Bora bıçakları firmasının forumumuzda istişare etmesinden çok mutlu olurum.Kullanıcı nabzını ölçmek ve müşteri doğrultusunda ürünler üretebilmek için forumumuzdan daha iyi bir adres olduğunu düşünmüyorum.Ayrıca bu şekilde mütevazi insanlara gönül kapımız da açık.
Sn.1905sss,Yerli bir firmamızın forumumuza iştirakını sağladığınız için size teşekkür ederim.
Sn.NorthWolf'un bahsettiği proje umarım gerçekleşir.Yalnız bahsettiği proje üzerinde, bir bıçak bir de çakı modeli seçilirse,av ya da doğa yaşamı olmayan kullanıcılar isterlerse çakı'da seçebilirler.
Saygılar..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-01-2010, 01:57 PM
Aynı pirinç kısımların oksitlenmesi ile ben de karşı karşıya kaldım.
Ancak benim çakım Trabzon'a gittiğimde aldığım bir Sürmene çakısı idi.
Bu da yerli bir ürün olmasına rağmen sadece parmak izlerinin olduğu kısımlar aylar sonra çıkardığımda kararmış hale gelmişti.
Ancak yeşerecek kadar oksit ya da küfe denk gelmedim.
Ama bunda yaşadığımız şehirlerin nem oranı ve hava durumu da etkili olabilir.
Ben basitçe limon damlattığım bir bez ile sildim ve pırıl pırıl oldu. Bunda, içerisinde %5 oranındaki strik asitin etkili olduğunu okudum.
Geçmiş olsun diyorum.
Saygılar,
TT
Alıntı Yaparak Cevapla
28-01-2010, 11:58 AM
Sn. Arkadaşlarım,

Ben Bora marka bıçağımı Sn. Tolga Bora' ya göndermiştim. Bir gün sonra geri geldi. Bakımı yapılmış,temizlenmiş, ilk günkü haline dönmüştü.

Konu ile ilgili henüz başka bir dönüş olmadı. Bilgi vermek istedim sizlere.

Saygılarımla,
Alıntı Yaparak Cevapla
28-01-2010, 04:04 PM
Teşekkürler Sn.1905sss.Bu paylaşımınız ile firmanın müşteri memnuniyetine önem verdiğini çıkarabilirim sanırım.
Saygılar..
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-02-2010, 11:39 PM
Pirincin oksitlenmesi anormal bir durum değildir. Evdeki gümüşlerin kararması gibi doğaldır. Pirincin oksitlenmesine bakıp ucuz malzeme kullanılmış gibi bir zanna kapılmayın. Pirinç hem yoğundur hem de kg başına fiyatı yüksektir. Yani bir parçayı pirinçten yapmak bir kaçış değildir.

Şöyle söyleyeyim. 1.2379 yani AISI D2 çeliği çok yüksek performansa sahip bir çelik iken bunun fiyatı pirinçten yine de daha azdır.

Oksitlenmeye geri döneyim... Malum, pirinç bir alaşımdır. Haliyle farklı terkiplerde pirince rastlayabilirsiniz. Pirinci oksitlenmeye karşı demirden daha dirençli olduğundan denizcilik sektörü çok tercih eder ancak yine de kimi pirinç alaşımları oksitlenme açısından diğerlerine göre daha dezavantajlı olabilir.

Bora'larda gördüğüm kadarıyla gül ağacı, wenge gibi kaliteli ahşap kullanılmakta. Bu türden ahşap çok zaman zımparalanmış ve yağlamış olarak kullanılır. Bunlar verniğe ihtiyaç duymayan ahşaptır. Tik yağı, bezir yağı gibi yağlar bu gibi ahşabı korur, besler ve daha canlı bir görünüm verir. Bıçağınızı böyle bir yağla yağlamak ve bunu yaparken yağı metal aksama da bilinçli olarak taşırmak belki metali de koruyabilir.

UYARI!!! Bu yağları ahşapta kullandım ama pirinç ile etkileşimini denemedim. Bıçak saplarında bu yağların kullanıldığına bakarak olumsuz etkisinin olmayacağını sanıyorum ama belki en iyisi Bora'ya da sormak. Bu vb. yağları kullandığınızda bıçağı gıdalarda kullanmadan önce temizleyin derim. Bıçağı kaldırırken tekrar yağlarsınız.

Düzeltme: Mesajımdan "Çinko yüzdesi arttıkça oksitlenmeye olan direncin azaldığı söylenmekte." cümlesini kaldırdım. Yorum yapabilmek için biraz daha araştırmak gerek.
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS